Twoje konto

Zegar snów

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 12,00 zł

Cena: 60,00 zł z VAT

Ja sam nigdy nie byłem wielkim śniącym, nigdy nie wybrałem się daleko poza granice Ultharu; ale widziałem karawany, które się przeprawiały przez Skai i siedziałem w palarni Gospody pod Tysiącem Śpiących Kotów i słuchałem opowieści moich graczy.

Przypuszczam, że tak jest z większością śniących. Jednak wydaje się, że w tych czasach jest ich wśród nas coraz mniej. Był czas, gdy człowiek ze świata jawy mógł mieć pewność, że gdyby zamieszkał w gospodzie z ziemskiej krainy snu, na pewno znalazłby innego śniącego, albo nawet kilku ze świata śmiertelników; czy wówczas opowieści nie rozchodziłyby się szybko? Tak, na pewno tak.

Usłyszelibyście magiczne imiona ludzi i nazwy miejsc – które by sprawiły, że serce zaczęłoby wam bić szybciej, a wyobraźnia zaczęła harcować – i poczulibyście zachwyt nad opowieściami o bohaterskich i fantastycznych czynach.

I ktoś musiałby napomknąć o Kuranesie lub wymienić imię Randolpha Cartera … albo Richarda Uptona Pickmana. A kiedy przeszyłby was dreszcz na wieść o losie tego ostatniego, z pewnością wstrzymywalibyście oddech, słysząc o przygodach innych. Ach, cóż to były za sny…

Mimo to przypuszczam, że nie powinienem zbytnio narzekać, bo gdy zaczynam o tym myśleć, przypominają mi się dwie z moich ulubionych opowieści, które dziwnym trafem usłyszałem w Gospodzie pod Tysiącem Śpiących Kotów … w Ultharze.

Pierwsza z nich była opowieścią dziwną i skomplikowaną, a jej areną były wszystkie obszary czasu i przestrzeni, osobliwe wymiary i płaszczyzny istnienia, niepojęte dla większości ludzi.

Opowieść o drobinkach w wieloświecie, wirującym poza barierami czasu i przestrzeni i poza wszelkimi wymiarami pośrednimi, jakie są w stanie pojąć zwykli śmiertelnicy, jeśli nie uciekną się do najbardziej zwariowanych teorii naukowych i metafizycznych.

 Opowieść o ścieżkach łączących sfery, ciemnych korytarzach, prowadzących do równie ciemnych i domniemanych krainach z dawnych mitów … A mimo to wszystkie te pozornie niedostępne miejsca istniały tuż obok zegara.

 

Kraków, 2006, stron 172, op. miękka

ISBN: 83-89640-62-7

Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt