Twoje konto

Wzory kultury

Najniższa cena z 30 dni : 22,40 zł

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od - zł

Cena: 22,40 zł z VAT 32,00 zł

Ruth Bemedict (1887-1948) – jedna z najwybitniejszych amerykańskich antropologów, wykładowca Uniwersytetu Columbia, wieloletnia przewodnicząca Amerykańskiego Towarzystwa Antropologicznego, uczennica Franza Boasa, autorka wielu książek i opracowań antropologicznych, m.in. Race: Science and Politics, Chryzantema i miecz (studium o mentalności Japończyków przygotowane dla armii USA), z których najważniejsza to właśnie Wzory kultury. Zajmowała się relacjami pomiędzy osobowością, sztuką, językiem i kulturą. Nacisk kładła na fakt, że żaden z tych elementów nie istnieje w izolacji.
Wzory kultury to swego rodzaju socjologiczny hit, książka została przetłumaczona na 14 języków, wydawana w wysokich nakładach. Nie ma kursu antropologii kulturowej, w którym nie byłaby lekturą obowiązkową. Ruth Benedict porównuje kilka różnych kultur w tym m/in kulturę Indian Pueblo z Nowego Meksyku oraz Kwakiutlów (analizuje charakteryzujący to plemię obyczaj potlaczu – swego rodzaju konkurencyjnej wymiany darów) z północno-zachodniej części Ameryki Północnej oraz Dobu z Nowej Gwinei. Na podstawie tych badań doszła do wniosku, że każda kultura jest niepowtarzalną całością, mającą odzwierciedlenie w wypracowanym na jej podstawie stylu życia, a badać kultury, a tym bardziej oceniać je można wyłącznie z ich punktu widzenia.

Ruth Fulton Benedict (1887-1948) – amerykańska antropolożka kulturowa, uczennica Franza Boasa, profesor Columbia University w Nowym Jorku. Przez wiele lat prowadziła badania obyczajów różnych plemion Indian północnoamerykańskich. Wraz z E. Sapirem rozwinęła podejście teoretyczne zwane konfiguracjonizmem (kultura jest konfiguracją wzorów kulturowych, w których znajdują odzwierciedlenie dominujące wartości, postawy), zapoczątkowała badania wzajemnego stosunku kultury i osobowości, głosiła skrajną wersję relatywizmu kulturowego (wypływającą z założenia o niepowtarzalności kultur, a w związku z tym zabraniający także wszelkiego wartościowania tychże). Tuż po II Wojnie Światowej przygotowała dla amerykańskiej armii wybitne opracowanie dotyczące obyczajowości Japończyków pod tytułem Chryzantema i miecz.

Jednak jej najwybitniejszym osiągnięciem były bez wątpienia studia dotyczące różnych kultur Indian północnoamerykańskich (a także kultury Dobu z Nowej Gwinei; w tym wypadku opierała się na badaniach innych antropologów), których rezultaty przedstawiła właśnie we Wzorach kultury. Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków i do tej pory uznawana jest za podstawową, kanoniczną lekturę z dziedziny antropologii społecznej.

 

Kultury różnią się między sobą nie tylko brakiem lub występowaniem jakiejś cechy, lecz także formy, w jakich występują te cechy, bywają różne w różnych rejonach. Jeszcze bardziej różni je to, że jako całości zwrócone są w różnych kierunkach. Wędrują różnymi drogami do różnych celów i ani celów, ani środków jednego społeczeństwa nie można oceniać w terminach innego, ponieważ są absolutnie nieporównywalne.

Projekt okładki: Marcin Wojciechowski; Przekład: Jerzy Prokopiuk; ISBN: 978-83-7998-201-1; 352 str.

 

Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt