Twoje konto

Mafijne Państwo Putina

Nakład wyczerpany koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 39,90 zł z VAT

Mafijne państwo Putina opowiada o doświadczeniach brytyjskiego dziennikarza, który przez cztery lata był korespondentem „Guardiana” w Moskwie. Luke Harding stopniowo odkrywa, że współczesne państwo rosyjskie, chociaż tworzy pozory demokracji, bardzo daleko odbiega od standardów zachodnich, a w istocie bardziej przypomina wielką organizację przestępczą, w której elity władzy i ludzie powiązani z władzą niesłychanie się bogacą, a większość obywateli – mimo ogromnych bogactw naturalnych kraju – żyje bardzo skromnie lub w kompletnej nędzy. Harding przekonuje się na własnej skórze, jak wielką rolę w państwie odgrywają służby specjalne, w tym Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), która bez skrupułów narusza życie prywatne osób uznanych za wrogów państwa.Harding patrzy na współczesną Rosję oczami człowieka Zachodu, przywiązanego do idei demokracji, wolnych mediów, rządów prawa i solidarności społecznej. Zauważa, że rosyjscy oligarchowie i skorumpowani urzędnicy traktują Rosję jak kolonię, którą bez skrupułów eksploatują, a swoje życie budują na Zachodzie, będącym dla nich bezpiecznym azylem, finansowym rajem, gwarantującym bezpieczeństwo ich majątków. Opisuje wszechobecną korupcję, niemal zupełny brak niezależnych mediów, politycznie podporządkowane sądy, zabójstwa dziennikarzy i działaczy praw człowieka, wzmacnianie nastrojów nacjonalistycznych, buńczuczną politykę międzynarodową.W książce znajdziemy też opis sprawy Litwinienki, w tym Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), która bez skrupułów narusza życie prywatne osób uznanych za wrogów państwa.Harding patrzy na współczesną Rosję oczami człowieka Zachodu, przywiązanego do idei demokracji, wolnych mediów, rządów prawa i solidarności społecznej. Zauważa, że rosyjscy oligarchowie i skorumpowani urzędnicy traktują Rosję jak kolonię, którą bez skrupułów eksploatują, a swoje życie budują na Zachodzie, będącym dla nich bezpiecznym azylem, finansowym rajem, gwarantującym bezpieczeństwo ich majątków. Opisuje wszechobecną korupcję, niemal zupełny brak niezależnych mediów, politycznie podporządkowane sądy, zabójstwa dziennikarzy i działaczy praw człowieka, wzmacnianie nastrojów nacjonalistycznych, buńczuczną politykę międzynarodową.W książce znajdziemy też opis sprawy Litwinienki, w tym spotkań z jego prawdopodobnym zabójcą, bezpośrednie relacje z wojny Rosji z Gruzją w 2008 roku, analizy ujawnionych przez WikiLeaks depesz Departamentu Stanu USA dotyczących Rosji, charakterystykę metod inwigilacji stosowanych przez FSB, oraz wiele innych pasjonujących historii. Książka Hardinga pomaga nam lepiej zrozumieć współczesną Rosję Putina, jest zapisem bezpośrednich doświadczeń i obserwacji, a czyta się ją jak powieść sensacyjną.
Mafijne państwo Putina opisuje wiele aspektów rosyjskiego życia, od wojny Rosji z Gruzją do rozkwitu skrajnej prawicy, od bogactwa Putina do ubóstwa wsi. Relacje Hardinga są jasne, precyzyjne i na czasie (…). Szczególnie uderzające (…) jest to, że reporter „Guardiana” zostaje potraktowany przez FSB jak wróg państwa”. – „The Spectator”
Rosja staje przed nami naga w tej pasjonującej relacji z czterech lat prowadzenia moskiewskiego biura „Guardiana” (…). Mamy już obszerną literaturę opisującą twardą rzeczywistość Rosji Putina, ale Harding wnosi coś nowego: pozwala nam poczuć codzienne życie w tej rzeczywistości. Opisuje rosyjskie tragedie i absurdy poprzez serię żywych i często poruszających spotkań z ludźmi (…). Umiejętności opisowe autora i jego wnikliwe obserwacje mentalności i metod putinizmu wystarczą, by uznać Mafijne państwo Putina za lekturą obowiązkową. – David Clark, „New Statesman”
Znaczenie książki Luke’a Hardinga polega głównie na tym, że zawiera ona relację z pierwszej ręki ze stosunkowo delikatnej, ale znamiennej operacji sponsorowanego przez państwo nękania niewygodnej osoby; to prześladowanie jest, jak wiele innych rzeczy w Rosji, rozmyślnie niejasne i możliwe do oficjalnego zaprzeczenia. – A.D. Miller, „Guardian”
Książkę tę przenika poczucie niepewności, lęku i zrozumiałej paranoi. Ale to nie zaciemnia zawartej w niej analizy. Sporządzony przez Hardinga opis rozwoju rosyjskiej rasistowskiej prawicy, która posuwa się do coraz częstszych morderstw obco wyglądających niewinnych ludzi (zwykle z Kaukazu), jest głęboko niepokojący (…). Książka Hardinga pokazuje jasno, że Rosja znowu zeszła na polityczne i społeczne manowce, co sprawia, że ogromne wyzwania, przed jakimi wszyscy stoimy, w obecnym kryzysie będą jeszcze cięższe. – Misha Glenny, „Irish Times”
Opowieść Hardinga jest intrygująca i pozwala lepiej zrozumieć ważne bieżące sprawy międzynarodowe (…). Harding jest nieustępliwy w swoim dążeniu do prawdy i kreśli ostry obraz warunków i postaw społecznych w Rosji (…). Książka Mafijne państwo Putina, oparta na dużej wiedzy, ale przystępnie napisana, przybliża nam współczesną Rosję. – bookbag.co.uk
Mafijne państwo Putina jest pełne wszelkich możliwych klisz na temat rosyjskiego życia, którym rządzą „arbitralność, hipokryzja, kłamstwo, zachłanność, zdrada i bezmyślność”, by użyć formuły XIX--wiecznego satyryka Michaiła Sałtykowa-Szczedrina, którego Luke Harding cytuje w swojej książce. Jednak opisywane w niej zdarzenia dają autorowi prawo do stwierdzenia (a czytelnikowi powód do przekonania), że te klisze są nadal zgodne z prawdą. – „The Oxonian Review”
W 2010 roku, po rewelacjach WikiLeaks, nie wszyscy byli przekonani, że Rosja jest „praktycznie państwem mafijnym”. Dla niektórych teza mojej książki była zbyt ponura, przesadna, prowokacyjna, podyktowana historycznym pesymizmem. W 2014 roku – i po horrorze MH17 – wyraża oczywisty stan rzeczy.
344 strony; oprawa twarda; przekład: Witold Turopolski; ISBN": 978-83-7998-028-4; projekt okładki: Ewa Gawlik;
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Powiadom o dostępność produktu

Zapytaj o produkt